Steam üzerinden yayınlanan yepyeni MMORPG oyunu: Lost Ark

Lost Ark, bağımlılık yaratan savaş mekaniği, şık görseller ve muazzam miktarda oyun sonu içeriğiyle dolu, izometrik bir aksiyon MMORPG oyunu. Bu oynaması ücretsiz PC oyunu bir süredir doğu bölgelerinde mevcuttu ve Batı’ya yaklaşık iki yıllık teknik cila ve içerik güncellemeleriyle gelecek.

Oyunun nakit mağazası, piyasaya sürülmeden önce şüpheli bir şekilde seyrek ve denetleyici desteği daha iyi olabilirdi ancak Smilegate RPG tarafından geliştirilen oyun, zaman ayırmaya, hatta belki de paranıza değecek mükemmel bir MMORPG oyunu.

Lost Ark İnceleme: Dünyaya Meydan Okumak

Lost Ark İnceleme

Lost Ark, keşfedilecek birçok bölge, birikecek kaynaklar ve kazanılacak teçhizat içeren kapsamlı bir oyun ancak hepsinin merkezinde savaş yatmakta. Oyun, içeriği dengelemek için geleneksel MMO rollerini (Tank, Şifacı ve DPS) kullanmıyor. Bunun yerine, özel rollerden ziyade destek avantajlarına sahip birkaç göze çarpan sınıf mevcut. Hasar vermek her sınıfın temel odak noktası, bu nedenle partide iyileştirme yeteneğine sahip bir sınıfa sahip olmak güzel olsa da, patron mekaniğinin nasıl çalıştığını bilmek, patrona saldırmak ve hasar almaktan nasıl kaçınılacağını bilmekten herkes sorumlu. Öyle köşeye saklanayım, kaçayım olayı yok. Oyunun iyileştirme dersleri, Final Fantasy XIV’ün benzerlerinin yaptığı gibi merhametli bir oyun değil.

Bununla birlikte, savaşmak kolayca Lost Ark’ın en büyük gücü diyebilirim. Yetenekler fazlasıyla başarılı, yeterince güçlü ve kullanmak harika hissettiriyor. Bir kalabalığı yok ettiğinizde ve canavarları kanlı parçalara ayırdığınızda kendinizi bir savaş tanrısı gibi hissetmekten alıkoyamazsınız. Her sınıfın uzun bir yetenek listesi var ve bunlardan sekiz tanesini aynı anda kısa yol olarak kullanabilirsiniz. Her saldırı yeteneği, daha fazla AOE hasarı, daha yüksek tek hedefli hasar veya bonus çarpıcı efektler gibi efektlerle yükseltilebiliyor ve değiştirilebiliyor.

Lost Ark İnceleme

Dahası, Lost Ark 15 farklı oynanabilir sınıfla çıkıyor. Kılıç meraklısıysanız, Warrior sınıfına yönelebilirsiniz. Bu şemsiye sınıf ‘Berserker, Gunlancer ve Paladin’ gibi üç alt sınıfa ayrılmış. Berserker, son derece hasar veren kılıç becerilerine ve güçlerini ve dayanıklılıklarını daha da artıran güçlü bir çılgın duruma sahip harika kılıç ustaları. Gunlancer, mekanik olarak geliştirilmiş bir bıçak ve harika bir kalkan kullanıyor ve hasarı savuşturmak için savunma duruşuna ve ayrıca parti koruma yeteneklerine sahip. Onlar, oyunun Tank sınıfı eşdeğeri. Paladin, sağlam yakın dövüş becerilerine, kutsal büyüye, parti güçlendirme becerilerine ve iyileştirmeye sahip büyü odaklı bir sınıf.

Aynı şemsiye sınıf içinde bile iki sınıf birbirine benzemiyor. Örneğin, Martial Artist ana sınıfının içinden Scrapper alt sınıfını seçtim. Scrapper, düşman kümelerine güçlü, etkili becerilerle saldırmak için devasa, kalın eldivenler kullanıyor. Martial Artist ayrıca, etki alanı büyüsünü hafif vuruşlar ve sihirli bir şekilde geliştirilmiş darbelerle birleştiren bir dövüş sınıfı olan Soul Fist‘i de seçebiliyor. Bu savaşçılar benzersiz, Dragon Ball benzeri bir görünüme ve hisse sahip. Daha da iyisi giriş bölümü, bir taahhütte bulunmadan önce her bir alt sınıfı oynamanızı sağlıyor.

Lost Ark İnceleme: Bol Bol Tek Oyunculu İçerik

Lost Ark İnceleme

MMORPG etiketine rağmen, oyun solo içerikle dolu. Sizi dövüş sistemiyle tanıştıran ana hikaye ile başlıyorsunuz. Güçlü bir iblis, kötülüğü kovan güçlü bir büyülü kalıntı olan Lost Ark’ı aramak için dünyayı harap eder. Kahramanın, bu Ark ile bağları var ve iblisin azgınlığının üstesinden gelebilecek tek kişi sensin. Diyalog ve seslendirme bazen sevimsiz ancak bunun pek önemi yok; Oyunun odak noktası aksiyon. Bu iblisin ve Ark’ın peşinde dünyayı dolaşarak, yol boyunca teçhizat ve değerli eşyalarını toplarken arcade benzeri, dövüş aksiyonuyla yolunuza çıkan her kötü niyetli düşmanı mahvediyorsunuz.

Hikayeden biraz uzaklaştıkça, sonunda donanım yükseltmeleri için değerli kaynaklar elde etmek ve bunları büyütmek için bir konut sisteminin kilidini açıyorsunuz. Ayrıca, benzersiz ortamlar ve ilgili görevlerle dolu adalara ve uzak kıtalara yelken açmanıza izin veren bir gemiye de sahip oluyorsunuz. Bunun yanı sıra, katlara çıktıkça giderek daha iyi ödüller veren, giderek zorlaşan Tower zorlukları da mevcut.

Lost Ark İnceleme: Bol Bol Çok Oyunculu İçerik

Lost Ark İnceleme

Tabii ki, tek başınıza veya diğer oyuncularla birlikte temizleyebileceğiniz çok sayıda zindan da mevcut. Hikaye tabanlı çeteler özellikle zorlayıcı olmadığından ve patronlar yalnızca size odaklandıklarında çok daha ilginç olduklarından birçoğunu tek başıma temizledim. Genel olarak, sorgulama ve hikayeyle ilgili içerik zor değil. Ana hikaye oldukça sıradan ve sizi gerçek mücadelenin başladığı oyun sonu içeriğine alıştırmanın bir yolu olarak hizmet ediyor.

Çok oyunculu içeriğe açsanız da, oyun buna fazlasıyla sahip. Kilidini açtıktan sonra oyunun birçok zindanı, dünya patronu ve baskınlarıyla mücadele etmek için bir grup oluşturabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, zindanlar tek başına veya beş kişilik gruplar halinde temizlenebiliyor. Oyun sonu baskınları, gerçekten zorlu çetelerin ve patronları göreceğiniz yerler olacak. Baskınlar, zorluğa bağlı olarak sekiz ila 16 kişiyi ağırlar ve hikayenin çoğunda deneyimleyeceğiniz beceri savaşları mekanik olarak daha karmaşık. Tabii ki, baskınlar sizi Lost Ark’ın sunduğu en iyi teçhizat ve malzemelerden bazılarıyla ödüllendirecek, bu nedenle kullanılabilir olduklarında mutlaka girin.

Lost Ark İnceleme: Peki PvP Sistemi Nasıl?

Lost Ark İnceleme

Oyuncuya karşı oyuncu (PvP) etkileşimleri, keşfedilecek başka bir çok oyunculu yön. Oyun modları arasında altı oyunculu bir takım ölüm maçı, altı oyunculu herkes tek ve takım eleme şeklinde oyun modları mevcut. Lost Ark, PvP modlarında teçhizatı ve istatistikleri dengeliyor, böylece tüm oyuncular savaşırken eşit şartlarda oluyor.

Bu, çok daha adil ve dengeli bir dövüş deneyimi sağlıyor çünkü ekipmanınız veya seviyeniz yerine beceri ve uygulamanız maçın sonucunu belirliyor. Bu, Blade & Soul’un uyguladığından daha iyi PvP sistemi. Bu oyun, yeni bir oyuncu olarak zevk almak için tamamen sinir bozucu bir sistem üreten benzersiz ekipman seviyelendirme yollarına sahip birkaç vites tabanlı PvP moduna da sahip; Acemiler ve tecrübeliler arasındaki statü uçurumu üstesinden gelinemeyecek kadar önemli. Bu, özellikle, para harcayan balinaların cüzdanlarını açmak istemeyen insanlardan daha hızlı ekipman kazandığını gören bir tür olan, oynaması ücretsiz MMORPG’ler için geçerli.

Lost Ark İnceleme: Oyunun Nakit Dükkanı ve Geleceği

Lost Ark İnceleme

Kozmetik kişiselleştirme, herhangi bir MMO oyununun önemli bir yönü. Uzun süreli herhangi bir MMO oyuncusu, modanın gerçek son oyun olduğunu bilir ve oyun bu cephede kesinlikle hayal kırıklığına uğratmıyor. Oyun, Tera ve diğer Kore MMO’larına benzeyen yadsınamaz bir Doğu kültürüne sahip. Kahramanınızı kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz temel bir karakter yaratıcısına ek olarak, toplanacak çok sayıda zırh seti ve bu rotaya gitmek istiyorsanız parayla satın alabileceğiniz kozmetikler de mevcut.

Lost Ark’ın genel başarısını belirleyen belki de en büyük faktör, Amazon Games’in kasayı nasıl idare ettiği. Sadece kozmetik eşyaların ötesinde, oynaması ücretsiz oyunlar, kolaylık veya P2W ögeleri nedeniyle bölücü olma eğiliminde. Bunlar, deneyim arttırıcı iksirler gibi ince takviyeler veya daha iyi donanım ile yükseltmeler gibi önemli avantajlar olabilir. Oynaması ücretsiz bir oyunun kolaylık ve mutlak avantaj arasındaki çizgide nasıl yürüdüğü, söz konusu oyunun topluluğunu bölebilir ve hatta yok edebilir.

Lost Ark İnceleme

Lost Ark’ın nakit mağazasında evcil hayvan, binek ve gemi kaplamaları gibi kozmetiklerin yanı sıra üretim, araştırma, ve gönderiler, deneyim artışları ve ücretsiz ışınlanma gibi ögeler mevcut. Mağazadaki hiçbir şey oyunun kurallarını bozmuyor ve bunlar her şeyden çok küçük kolaylık ancak gelecekte bu kasaya başka neler eklendiğini göreceğiz. Nakit dükkanının para kazanma durumu, oyunun genel sağlığını belirlemek için beklememiz ve oyunun gidişatını görmemiz gereken başka bir şey. Bu, oyunun uzun vadede kalmaya değip değmeyeceğini nihai olarak belirleyecek.

Lost Ark, bu yazının yazıldığı sırada yayında değildi. Bu nedenle bu inceleme, oyun testi sunucularında geçirdiğim zamana dayanıyor. Sonuç olarak, sunucu sağlığı ve oyunun uzun vadeli sağlığı belirsiz. Yine de, oyun doğuda son derece popüler oldu, bu yüzden aynı başarının bu Batı sürümü için aktarılması tamamen mümkün.

Lost Ark İnceleme: Sistem Gereksinimleri Ne Durumda?

Lost Ark İnceleme

Lost Ark sistem zorlayıcı bir oyun değil, iki yıldır başka bölgelerde de çıktığı düşünülürse o kadar da şaşırtıcı değil. Oyunu minimumda çalıştırmak için bilgisayarınızda AMD Ryzen 3 veya Intel Core i3 işlemci, AMD HD 6850 veya Nvidia GeForce GTX 460 ekran kartı, 8 GB RAM, 50 GB depolama ve 64 bit Windows 10 işletim sistemi bulunmalı. Önerilen sistem gereksinimleri için AMD Ryzen 5 veya Intel Core i5 işlemci, Nvidia GTX 1050 ekran kartı ve 16 GB RAM‘e ihtiyacınız olacak. Her iki durumda da oyunu oynamak için özel bir internet bağlantısı gerektirir ve çevrimdışı oynatılamaz.

Çoğu Steam oyununda olduğu gibi bu yapımda, Steam Başarımlarının yanı sıra kısmi kontrolcü desteğine sahip. Bu kısmi destek biraz hayal kırıklığı yaratıyor; Tüm savaş ve yağma işlevleri için bir oyun kumandası kullanabilirsiniz ancak menüleri açmak ve gezinmek veya envanterinizi yönetmek, fare ve klavye olmadan biraz fazla sıkıcı.

Lost Ark İnceleme: Sonuç

Lost Ark İnceleme

Lost Ark, çok uzun ömürlü olma potansiyeline sahip, etkileyici şekilde cilalanmış bir aksiyon-MMORPG oyunu. Oyunun yukarıdan aşağıya görünümüne alışmak gerekiyor ancak oyun zindanlar, Kule zorlukları, PvP ve keşfedilecek konutlar ile bol ve ilgi çekici solo içerik sunuyor.

Gruplaşmak istiyorsanız oyun, parti odaklı zindanları, baskınları ve oyun sonu ile bunun için de mükemmel içeriğe sahip. Bu yapımın oyuncu bulup bulamayacağını zaman gösterecek ancak oynaması bir kuruşa mal olmayan cilalı, yüksek kaliteli bir oyun. Girip denemesi ücretsiz olduğu için, gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.